Strażak jest zawsze pierwszy chroniąc nas przed żywiołami i niebezpieczeństwem. Każda akcja ratunkowa, czy to płonące tuje, czy jadowita żmija na posesji czy też drzewo, które upadło na budynek to dowód waszej umiejętności, heroizmu i profesjonalizmu. Za to Wam dziękujemy.
W Niedźwiedzicy od dawien dawna nie ma jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. O tym że kiedyś była świadczy wieża do suszenia węży strażackich umiejscowiona w rogu niewielkiego placu zabaw i była remiza, która obecnie pełni funkcję magazynu dla świetlicy wiejskiej. Całkiem niedawno, bo jeszcze w 2013 roku w tej właśnie byłej remizie kończył swój żywot stary konny wóz strażacki z 1920 roku. Wtedy to Zebranie Wiejskie zdecydowało żeby nie pozwolić na całkowite unicestwienie takiej pamiątki i podarować wóz nieodpłatnie dla prężnie działającej jednostki OSP Zagórze Śląskie, która wyremontuje i wyeksponuje wóz przy swojej remizie.
Wóz przeszedł kompleksowe prace renowacyjne i dzisiaj patrząc na niego trudno sobie wyobrazić że ma ponad sto lat. Został też zaopatrzony w tabliczkę, że jest to dar od mieszkańców Niedźwiedzicy. Na co dzień wóz jest wyeksponowany przy remizie OSP Zagórze Śląskie ale w dniu 9 maja 2026 r po raz pierwszy wyjechał na ulicę podczas świętowania przez jednostki OSP Gminy Walim Dnia Strażaka. To była uczta dla oka mieszkańców okolicznych wsi, a najbardziej dla dzieci, które obsiadły wnętrze wozu. Szkoda, że nie było konia ale za to był wielki koń mechaniczny spasowany barwą do odremontowanego wozu.
Tą wzmianką dziękujemy wszystkim strażakom za ich zaangażowanie w codziennej służbie natomiast mistrzowi od prac renowacyjnych Zbigniewowi Pełce, który w latach przejmowania naszej pamiątki był Naczelnikiem OSP za włożenie duszy w całość prac.
Dodać należy, że do renowacji przyczyniła się również MDP Zagórze Śląskie z jej opiekunem Angelą Kaczmarek.
J.S.
Czytaj dalejOSP Zagórze Śląskie jak dobrze, że jesteście – dzięki Wam czujemy się bezpieczniejsi



















































































