Przypomnijmy artykuł z 16 listopada w 2020r kiedy stawialiśmy witacz w tym dokładnie miejscu, w którym przestał cztery i pół roku
„Miejsce gdzie pojawił się nowy witacz wybrane zostało nie przypadkowo
Witacz wykonany ze środków funduszu sołeckiego stanął na szczycie pomiędzy Podlesiem a Niedźwiedzicą na wysokości około 525 m n.p m. Miejscowi nazywają to miejsce „Premia” od górskiej premii dla wyścigów kolarskich w tym jednego z Wyścigów Pokoju. Przy niewielkim szczęściu i dobrej pogodzie daleko w dole widać Wrocław ze strefą ekonomiczną oraz „Sky Towerem” – najwyższym budynkiem Wrocławia z najwyżej położonym punktem widokowym w Polsce. Jakieś 3 kilometry w dole – Zamek Grodno, w różnych kolorowych szatach w zależności od pory roku. W oddali i z tyłu za Grodnem – Ślęża. Po prawej stronie w oddali Wielka Sowa, wydaje się , że ona jest tuż tuż. Poniżej widać Rzeczkę i Walim. Po lewej stronie szczyt Klasztorzyska, a z tyłu? Rzadko można zobaczyć takie piękne widoki te stożkowate wzniesienia swój kształt zawdzięczają wulkanicznemu pochodzeniu – to okolice Jedliny Zdroju. W środku zaś pomiędzy Jedliną , a Olszyńcem – Głuszyca. I to już wszystkie świata strony cztery. Może kiedyś stanie tu wieża widokowa…”
Wieża widokowa niestety nie stanęła. Dawne miejsce witacza, w związku z migracjami i budową domów dla nowych mieszkańców Niedźwiedzicy, zajęła „ nowoczesność”.
Nowi mieszkańcy to zjawisko bardzo pozytywne – oni znaleźli spokojne i zdrowe miejsce zamieszkania z dala od miejskiego zgiełku, Gmina zyskuje nowych podatników, a wieś wyższy fundusz sołecki, który pozwoli na realizację większej ilości zadań służących poprawie warunków życia mieszkańców.
Witacz w starym miejscu na szczycie „Premii” smagany wichrem, deszczem i śniegiem utracił trochę kolorytu, dlatego poddany został gruntownej konserwacji. W prace montażowe i konserwacyjne zaangażowali się budowniczy z nowobudowanego domu oraz mieszkańcy wsi.
Poniżej relacja fotograficzna:
A jako zupełna ciekawostka – drewniany drogowskaz przy drodze Podlesie-Niedźwiedzica-Zagórze Śląskie z lat 1930 – 1934.
Fotografia pochodzi ze strony:
https://polska-org.pl/8926169,foto.html?idEntity=3238022