Prace konserwacyjne w kościele

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami i planami w Kościele pw. Świętego Mikołaja w Niedźwiedzicy rozpoczęły się prace w zakresie konserwacji technicznej odkrytych niedawno gotyckich malowideł ściennych.

W tej chwili prace konserwacyjne objęły malowidło z przedstawieniem św. Marcina z ornamentem z wici roślinnej , o łącznej powierzchni 15,5 m2. Na dofinansowanie prac przy tej dekoracji malarskiej, a zarazem zabytku wpisanym do rejestru zabytków – dotację w wysokości 20.000zł przyznał Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków we Wrocławiu. Prace dotyczące tego malowidła będą dofinansowane ze środków własnych pochodzących ze składek parafian i sponsora – Nadleśnictwa Świdnica oraz z budżetu gminy Walim.

A już niebawem rozpoczną się i wykonane zostaną prace przy konserwacji kolejnego fragmentu malowidła na ścianie północnej kościoła. To malowidło zostało wpisane do rejestru zabytków jako : „Święty młodzieniec lub święta” . I na ten z kolei fragment dekoracji malarskiej dotacji w wysokości 25.000zł udzielił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach budżetu na 2016 r. Dofinansowanie będzie realizowane w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe”, Priorytet 1 „Ochrona zabytków”. Do konserwacji trzeba będzie też dołożyć środków własnych z zasponsorowanych przez parafian.

Wszyscy czekamy z niecierpliwością co się ukaże pod „zdrapanymi” partiami farb i tynku. Już teraz po częściowym odbiorze pierwszego zadania widać kolejne postacie świętych..

Poniżej zdjęcia – zapraszamy jednak do obejrzenia kościółka i malowideł na żywo.

{gallery}29072016{/gallery}