Brave Kids w Niedźwiedzicy

{jcomments on}

 

Po raz drugi w Wałbrzychu odbył się ogólnopolski projekt Brave Kids 2015 tym razem przyjechały tu dzieci z Maroko – Taroudant, Ugandy – Kampala, Rosji – St.Petersburg i Polski – Warszawa, dzielnica Praga. W Niedźwiedzicy rodziny goszczące w zeszłym roku grupę z Zimbabwe ponownie zaangażowały się w projet i ponownie przez 2 tygodnie gościły u siebie dzieci. Tym razem były to dzieci rosyjskie z St.Petersburga ćwiczące akrobacje, żonglerkę i sztuczki cyrkowe w Cyrku i Teatrze Mongolfieri w swoim rodzinnym mieście.

 

Monika i Radek Ślazińscy mieli 2 dziewczynki: Elizavetę(Liza) – lat 10 i Aleksandrę(Sasza) – lat 11, a Kasia i Grzegorz Urbańscy 2 chłopców: Aleksandra (Sasza) – lat 12 i Egora lat 14. Niedźwiedzickie dzieci z entuzjazmem przyjęły grupę rosyjską ze względu na ich wyjątkową bezpośredność i duże umiejętności akrobatyczne. Chętne wspólnie grali w siatkówkę na boisku, jeździli na rowerach i skakali na batucie – bariera językowa nie istniała podczas dziecięcych zabaw.

Podczas swojego pobytu rosyjskie dzieci zwiedziły Palmiarnię oraz Zamek Książ, Park w Szczawnie Zdroju – w szczególności jego rekreacyjno-sportową część z przyrządami do ćwiczeń i placem zabaw, Walim, Stację Kolejową w Jugowicach oraz Zagórze Śląskie.

Na zakończenie projektu 02 lipca w Wałbrzychu w Starej Kopalni odbył się występ wszystkich dzieci wraz z dziećmi rodzin goszczących. Następnie wszystkie zagraniczne dzieci, które w tym roku brały udział w projekcie Brave Kids 2015 z Wałbrzycha, Wrocławia, Warszawy, Przemyśla i Puszczykowa przyjechali na tygodniowe warsztaty do Zagórza Śląskiego do ośrodka „Wodniak”.

Dla zagranicznych gości dzięki pomocy sołtysa Jugowic Tomasza Sobczyka, Radnych Gminy, dyrektora CKiT w Walimiu, pracowników CKiT’u oraz słodkiemu wsparciu wielu, wielu mieszkańców naszej Gminy w sobotę 04 lipca został zorganizowany dla nich wspaniały piknik. 120 dzieci z 17 krajów, z 4 kontynentów wraz z opiekunami i koordynatorami projektu, rodzinami goszczącymi z Wałbrzycha, Wrocławia oraz mieszkańcami Gminy zawitało w sobotę na Stację w Jugowicach. Podczas pikniku orientalni goście mogli spróbować wypieków gospodyń z Niedźwiedzicy, Zagórza, Jugowic, Walimia, własnoręcznie upiec kiełbaski przy ognisku, potańczyć Zumbę z instruktorką Beatą, wypróbować swoich sił podczas drezynowania, a wszystko w pięknym słońcu i orzeźwiającym deszczu, który Ochotnicza Straż Pożarna z Walimia zorganizowała w ten upalny, letni dzień.

Wspaniały projekt, wspaniali ludzie …

Monika Bachusz-Ślazińska

{gallery}bk{/gallery}