Niedźwiedzica

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Niedźwiedzica

Gdzie jest ta Niedźwiedzica...?

Email Drukuj PDF

Studiując „Wykaz urzędowy nazw miejscowości w Polsce” jest nam wiadomo , że nasza Niedźwiedzica czyli w gminie Walim w województwie dolnośląskim nie jest jedyną w Polsce – jest jeszcze jedna wieś o takiej nazwie - w województwie pomorskim w gminie Stegna – pozdrawiamy mieszkańców.

O Niedźwiedzicy

Email Drukuj PDF

Przez wieś przebiega żółty szlak z Wałbrzycha przez Jedlinę Zdrój, Zagórze Śl. Świdnicę, Ślężę do Sobótki. Właściwie z każdego miejsca we wsi widać ruiny Zamku Grodno, Wielką Sowę z wieżą widokową, przy dobrej widoczności Ślężę, bardzo dobrze widać Świdnicę zwłaszcza oświetloną w nocy. Ze szczytu Niedźwiedzicy widoczna jest Jedlina Zdrój Głuszyca i okoliczne wzniesienia.

Niedźwiedzica w Wikipedii

Email Drukuj PDF

Wieś powstała przed 1300 r., nazwę wzięła od pierwszego właściciela, od początku była blisko powiązana z Zamkiem Grodno, do XIX wieku działała we wsi kopalnia grafitu "Marie", do 1945 wieś odgrywała rolę turystyczną i rolniczą, po 1945 stała się wsią wyłącznie rolniczą.

Lekcja historii

Email Drukuj PDF

Na początku XIII w. Bolko I buduje na skalnym cyplu wieżę i dwa skrzydła mieszkalne Zamku Grodno. Zamek powstał jako jedno z ogniw systemu ochronnego na południowej granicy księstwa Świdnicko-Jaworskiego. W tym czasie powstaje służebna wieś Zamku Grodno - Niedźwiedzica, położona na wysokości 470 - 525 m. n.p.m. Bardzo mocno związany z Zamkiem Grodno jest Walim - obecna siedziba gminy. (źródło: www.walim.pl)