Niedźwiedzica

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Jak powiązać wieś Niedźwiedzicę z Krzysztofem Kolumbem?

Email Drukuj PDF

"Gdy Kolumb odkrywał Amerykę ktoś malował freski w kościele pw. Świętego Mikołaja w Niedźwiedzicy. Takie skarby rzadko się odkrywa. O tych malowidłach nie ma informacji w dostępnej literaturze, ponieważ przez setki lat nikt o nich nie wiedział” – mówiła dokładnie rok temu Anna Kościów – konserwator dzieł sztuki, która najpierw dokonała odkrycia polichromii, potem określiła wiek malowideł przedstawiających sceny z życia świętych na koniec XV lub początek XVI w, a w roku bieżącym pracowała przy konserwacji dzieł sztuki..

I dalej nikt by o malowidłach nie wiedział, gdyby nie oddolna inicjatywa mieszkańców wsi., którzy byli pomysłodawcami remontu kościoła, a Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał wykonania badań stratygraficznych. Ten przykład inicjatywy oddolnej wraz z ciągłą wzajemną motywacją oraz gromadzeniem środków własnych zaowocował tak wielką niespodzianką.

Pierwszy etap konserwacji malowideł został już zakończony.

Konserwacji technicznej i estetycznej poddane zostały na początek dwa elementy malowideł obie umieszczone na ścianie północnej kościoła: „Święty Marcin i wić roślinna” oraz „Święty Młodzieniec lub Święta”.

W trakcie konserwacji w 15,5 m 2 obszarze ze świętym Marcinem obok postaci Św Marcina pojawiły się jeszcze 3 inne. Być może, że jedna z postaci przedstawia patrona kościoła - Świętego Mikołaja.

Natomiast malowidło zatytułowane i opisane w rejestrze zabytków „Święty Młodzieniec lub Święta” po przeprowadzeniu prac konserwacyjnych okazało się być wizerunkiem świętego Krzysztofa z Dzieciątkiem Jezus na barkach.

Dotychczasowe prace konserwacyjne w kościele finansowane były z następujących dotacji: z budżetu Gminy Walim, Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także środków zebranych przez parafian i innych sponsorów.

 

Fotografie: Anna Kościów

Komentarze  

 
0 #2 Torsten 2017-07-02 17:05
Jak zdobyc wiecej followersów na instagramie ? Ta aplikacja wykona
całą robotę za ciebie:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=J7tae8lSn9I[/youtube]

Review my web-site - zobacz: https://www.youtube.com/watch?v=J7tae8lSn9I
Cytować
 
 
0 #1 Rosemarie 2017-07-02 06:30
3 miesiace ostrych cwiczen, jak wam sie podoba moja figura?


https://img163.imagetwist.com/th/16346/3kpzfezh0b15.jpg: https://imagetwist.info/3kpzfezh0b15/155220342898_-_babes_in_leggings_workout_httpsgooglpva8qe.jpg

my blog; Kasenka: https://imagetwist.info/3kpzfezh0b15/155220342898_-_babes_in_leggings_workout_httpsgooglpva8qe.jpg
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież