Niedźwiedzica

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Aktualności

Spóźniony festyn z okazji Dnia Dziecka

Email Drukuj PDF

To już postanowione: Klara i Patryk będą u nas gościć częściej.

Zabawy zorganizowane w niedzielę 16 czerwca w ich towarzystwie były bardzo udane, a bawili się nie tylko najmłodsi ale też nastolatki, rodzice i dziadkowie. Była nawet jedna prababcia, która w zabawie z prawnuczką i innymi uczestnikami, bez żadnej trudności poruszała bioderkami.

Z zaproszenia skorzystał  Waldemar - przedstawiciel grupy Walim Rajdowy z rodziną, w imieniu sponsora, dzięki któremu mogliśmy zorganizować troszeczkę spóźniony Dzień Dziecka.

Dziękujemy wszystkim sponsorom, którzy przyczynili się do zorganizowania zabawy w tym Grupie Walim Rajdowy oraz naszemu mieszkańcowi Jerzemu.

Klarę i Patryka polecamy wszystkim, którzy potrzebują żeby rozbawić towarzystwo małe i duże.

Obradowało Zebranie Wiejskie

Email Drukuj PDF

Sołectwo Niedźwiedzica jako pierwsze z dziewięciu rozpoczęło w dniu 24 stycznia 2019 r. cykl zebrań sprawozdawczo-wyborczych zwołanych przez Wójta Gminy Walim.

Zgodnie z nowo obowiązującym Statutem Sołectwa, kadencja sołtysa i rady sołeckiej jest nie cztero-, a pięcioletnia i to Zebranie Wiejskie decyduje z ilu członków będzie się składać rada sołecka.

W wyniku wyborów sołtysem został już po raz szósty Mieczysław Sidor, a członkami 3-osobowej rady sołeckiej: Irena Chmielewska, Roman Danieluk i Tadeusz Burdziński.

Dotychczasowe dwudziestoletnie sołtysowanie zostało docenione przez Wójta Gminy Walim Pana Adama Hausmana, a mieszkańcy – uczestnicy Zebrania chórem odśpiewali nowemu sołtysowi sto lat.

Młodzi sportowcy z Niedźwiedzicy

Email Drukuj PDF

Oprócz pięknych widoków i wspaniałych zabytków o których wszyscy wiedzą Niedźwiedzica może się pochwalić również wielkimi osiągnięciami naszych najmłodszych sportowców.

W ostatnim czasie 3,5 letni Maciek Sidor uczestniczył w biegu Garmin Ultra Race 2018 w Radkowie. Młody biegacz po pokonaniu trasy zajął 2 miejsce, pokonując trzydzieścioro dzieci w swojej kategorii wiekowej. Juniorka, Dorotka Sobczyńska zakończyła na drugim miejscu serię biegów dla dzieci "Biegaj w Jedlinie". Sukcesom dzieci zawsze towarzyszy uśmiech i dobra zabawa. Życzymy wielu medali w przyszłym sezonie :)

Dożynki 2018

Email Drukuj PDF

Pomimo niezbyt dobrych tegorocznych warunków pogodowych rolnicy ukończyli już żniwa i prace polowe. Dożynki w Niedźwiedzicy odbyły się w tym samym dniu co ogólnopolskie na Jasnej Górze – 1 września 2018r. Uroczystości podziękowania za plony odbyły się w miejscowym kościele, gdzie poświęcony został wieniec misternie wypleciony przez grupę mieszkanek z Niedźwiedzicy, chleb z tegorocznej mąki, kosze warzyw i owoców.

Po mszy wszyscy spotkali się w świetlicy, by kultywować tradycję. Jak widać na załączonych zdjęciach w uroczystościach i spotkaniu uczestniczyli również mieszkańcy sąsiednich miejscowości.

Prace konserwatorskie w naszym kościele pw Św. Mikołaja zaplanowane na 2018 r są na ukończeniu

Email Drukuj PDF

W roku bieżącym rozpoczęto prace konserwatorskie na ścianie wschodniej wewnątrz kościoła p.w. św. Mikołaja w Niedźwiedzicy. Na prace te pozyskano dotacje z Ministerstwa Kulturyi Dziedzictwa Narodowego (60 tys.) oraz Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu (32 tys.), a także z Gminy Walim (20 tys.). Zebrane środki pozwolą na przeprowadzenie pełnej konserwacji 20 m2 malowidła.

Do tej pory usunięto kilkanaście warstw farb, pobiał i tynków leżących na zachowanym częściowo malowidle. Odsłonięto kompozycję malarską przedstawiającą architekturę w kolorystyce ciemnej czerwieni i fioletu. Malowidło posiada cechy gotyckie, filigranowe sterczyny są jak z gotyckich świątyń. Wokół namalowanej architektury wiją się jasnoczerwone gałązki z zielonymi listkami, dokładnie takie same, jak na malowidle na ścianie północnej. Świadczy to, że malowidła te wykonał ten sam artysta. Wzmocniono strukturę starych tynków oraz uzupełniono ubytki tynków poprzez nakładanie zaprawy wapiennej w miejscach, gdzie jej brakuje. Naniesiono zaprawę w miejscach jej ubytków, aż do wysokości zachowanego oryginalnego tynku. Naprawiono także pęknięcie nad oknem na ścianie wschodniej. Prace są pod stałym nadzorem konserwatorskim Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z Delegaturą w Wałbrzychu, pod który to urząd podlega kościół w Niedźwiedzicy. Nadzór pełni Pani kierownik Anna Nowakowska-Ciuchera.

Obecnie konserwatorzy uzupełniają ubytki warstwy malarskiej poprzez nanoszenie farby w miejscach, gdzie uległa ona zniszczeniu i gdzie jej po prostu brakuje. Kompozycja z dnia na dzień staje się coraz bardziej kompletna, a przez to bardziej czytelna. Wkrótce będziemy mogli cieszyć się kolejnym malowidłem w kościele św. Mikołaja w Niedźwiedzicy.

Materiał przygotowała Anna Kościów

Strona 1 z 13